Już w dniu egzaminu będziesz mógł prowadzić samochód!

Usługa Tymczasowego Prawa Jazdy w aplikacji mObywatel 2.0 przyniesie wiele korzyści świeżo upieczonym kierowcom – dzięki niemu za kierownicę samochodu będzie można usiąść zaraz po otrzymaniu pozytywnego wyniku egzaminu.

Na czym polega proces?

Nowa funkcja w mObywatelu 2.0 wypełni czas oczekiwania na fizyczny dokument. Dzięki niej zaraz po zdaniu egzaminu uprawni obywateli do prowadzenia pojazdów na terenie Polski nie dłużej niż przez 30 dni, aż do momentu odbioru tradycyjnego, plastikowego, prawa jazdy.

Obecnie osoba, która uzyskała pozytywną ocenę na egzaminie na prawo jazdy, musi czekać kilka tygodni na wyrobienie dokumentu przez urząd oraz wydanie decyzji administracyjnej przez właściwy organ.

Kiedy dokładnie będzie można pobrać Tymczasowe Prawo Jazdy?

Zgodnie z datą uzyskania uprawnień, czyli w dniu egzaminu państwowego zdanego z wynikiem pozytywnym.

Dla egzaminatorów nie będzie to dodatkowym utrudnieniem, ponieważ obecnie wynik poświadcza się podpisem elektronicznym, który od razu trafia do odpowiedniego urzędu. Informacja o tym zostanie przesłana na serwery aplikacji mObywatel 2.0.

Co trzeba wiedzieć?

Tymczasowe elektroniczne prawo jazdy zostanie unieważnione, gdy w systemie pojawi się informacja między innymi o:

  • zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy,
  • zakazie prowadzenia pojazdów,
  • cofnięciu uprawnień,
  • odmowie wydania prawa jazdy,
  • zmianie wyniku egzaminu na negatywny.

Warto nadmienić, że Tymczasowe Prawo Jazdy będą mogli pobrać kierowcy wszystkich kategorii, którzy pomyślnie zdali egzamin państwowy. O rozwoju tej usługi będziemy informowali na bieżąco, dlatego zachęcamy do zaglądania do zakładki Aktualności.