Nasz plac manewrowy

Plac manewrowy znajduję się na ulicy Miłocińskiej w rejonie miasta, w którym odbywają się egzaminy organizowane przez WORD Rzeszów, więc w czasie dojazdu na plac od razu wykonujemy inne zadania związane z egzaminem. Plac jest nowy, bezpieczny, monitorowany i oświetlony. Znajdują się tam 4 tory do jazdy oraz toaleta.

Miejsce spotkań na jazdy to parking to zazwyczaj hali Podpromie, który znajduje się w samym centrum miasta w sąsiedztwie naszej siedziby, co pozwala dostać się tam wszystkimi środkami transportu. Jesteśmy jednak elastyczni i dostosowujemy miejsca startu jazd do kursantów. Innymi popularnymi miejscami do startu jazd są: Dworzec Lokalny, nasz plac manewrowy  czy galeria Nowy Świat. Dzięki stałemu miejscu startu i końca jazd kursant nie traci czasu przeznaczonego na jazdy na dojazdy do swojego miejsca zamieszkania. 

Plac manewrowy rzeszów

Czym powinien charakteryzować się plac manewrowy kategorii B?

Umiejętność kierowania samochodem osobowym i posiadanie odpowiednich do tego uprawnień to w dzisiejszych czasach wymóg niemalże konieczny, aby znaleźć satysfakcjonującą pracę lub po prostu znacznie ułatwić swoje życie, szczególnie gdy mieszka się w miejscu, gdzie komunikacja miejska i podmiejska nie działa lub jest bardzo ograniczona.

Nauka jazdy samochodem osobowym – plac manewrowy kat B.

Zanim będziemy mieć możliwość podejścia do egzaminu i wykazania się naszymi umiejętnościami w zakresie kierowania samochodem osobowym, musimy przejść cały kurs, który obejmuje nie tylko teoretyczną, ale przede wszystkim także praktyczną część nauki jazdy samochodem. Nauka praktyczna odbywa się w dwóch bardzo ważnych miejscach. Jest to plac manewrowy Rzeszów oraz oczywiście ulica, gdzie uczeń ma możliwość włączenia się w prawdziwy ruch.

Plac manewrowy kat B to szczególne miejsce, które musi być odpowiednio dostosowane do opanowania podstawowych umiejętności jak jazda po łuku przodem i tyłem, zawracanie, parkowanie czy ruszanie na wniesieniu. Musi więc być przede wszystkim odpowiedniej wielkości oraz posiadać wydzielone przy pomocy pachołków odpowiednie strefy do ćwiczenia tych praktycznych umiejętności. Oczywiste jest także, że powinien charakteryzować się odpowiednim rodzajem nawierzchni, która nie będzie utrudniać manewrowania samochodem.

Jakie są wymiary placu manewrowego kat B?

Plac manewrowy kat B zdecydowanie różni się od tego, na którym można uczyć się praktycznej jazdy na przykład samochodem ciężarowym. Muszą się przede wszystkim różnić wielkością, co podyktowane jest przede wszystkim gabarytami pojazdów, które będą tam manewrować. Wymiary placu manewrowego kat B są niezmienne już od bardzo dawna i musi to być co najmniej 120 m2 z zaznaczeniem, że powierzchnię tę zwiększa się dla każdego samochodu osobowego o dodatkowe 50 m2. Dzięki temu nauka podstawowych umiejętności jak jazda po łuku czy parkowanie i manewrowanie samochodem jest wygodna i bezpieczna. Jeśli na placu ćwiczy równocześnie większa ilość kursantów, to oczywiste jest, że musi on również charakteryzować się większą powierzchnią. Każdy plac manewrowy Rzeszów musi posiadać specjalnie wydzielone miejsca, gdzie kursant będzie uczył się konkretnej umiejętności, która potem oczywiście będzie zweryfikowana podczas egzaminu praktycznego.

Co musi znaleźć się na placu manewrowym kat B?

Nauka jazdy w tym miejscu obejmuje nabycie praktycznych umiejętności, które ułatwią między innymi parkowanie czy jazdę tyłem. Wymiary placu manewrowego kat B muszą więc obligatoryjnie umożliwiać ćwiczenie przede wszystkim nauki manewrowania pojazdem po standardowym łuku przodem oraz tyłem, parkowania na różne sposoby, np. przodem, tyłem, po skosie oraz zatrzymywania się na wzniesieniu. Z tego powodu każdy plac manewrowy Rzeszów pasy ruchu oraz stanowiska powinien mieć wyznaczone przy pomocy białych lub żółtych linii o szerokości od 0,1 m do 0,15 m, a dodatkowo także na krawędziach powinny być uzupełnione pachołkami drogowymi z tyczkami lub tyczkami o odpowiedniej wysokości. Wyznaczone linie oczywiście nie mogą być najeżdżane i przejeżdżane podczas nauki. Poza tym plac manewrowy kat B może także posiadać wewnętrzną linię ograniczającą pas jako linię przerywaną.

Gdzie powinien znajdować się plac manewrowy Rzeszów?

Lokalizacja tego praktycznego miejsca do nauki manewrowania samochodem osobowym również nie powinna być przypadkowa. Sugeruje się, aby znajdował się on możliwie jak najbliżej ośrodka egzaminowania. Poza tym na stałe powinien być wyłączony z ruchu dla pojazdów innych niż przeznaczone dla egzaminowania oraz służących szkoleniu kursantów. Powinien być także odgrodzony od pozostałej części ośrodka egzaminowania oraz charakteryzować się odpowiednią nawierzchnią, najlepiej asfaltową, betonową lub kostkową, która przede wszystkim umożliwi wyznaczenie stanowisk, które w praktyce służą realizacji zadań egzaminacyjnych. Place manewrowe Rzeszów przeznaczone dla innych kategorii muszą posiadać nieco inne wymiary, które oczywiście są dostosowane do gabarytów poruszających się po nich pojazdów.

Zapraszamy na nasz plac manewrowy w Rzeszowie