Punkty skasują się po roku! Wracają kursy reedukacyjne!

W tamtym tygodniu posłowie przyjęli nowelizację prawa o ruchu drogowym. Nowe przepisy mają m.in. podnieść bezpieczeństwo pasażerów przy realizacji przewozów drogowych przez taksówki na aplikację poprzez lepszą weryfikację kierowców. Zakładają również, że punkty karne mają być usuwane po roku, a nie po dwóch latach. Przywracają również kursy reedukacyjne.

Za przyjęciem ustawy głosowało 427 posłów, 18 wstrzymało się od głosu, a 3 było przeciw.

Nowe przepisy przywracają stan sprzed 2022 r. Informacje o otrzymanej liczbie punktów zgromadzone w centralnej ewidencji mają być usuwane po roku, a nie dwóch latach, a także kierowcy maksymalnie raz na pół roku będą mogli wziąć udział w odpłatnym szkoleniu, które pozwoli zredukować 6 punktów karnych. Kursy organizowane sa przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego.

Z takiej możliwości nie będą mogli skorzystać tylko nowi kierowcy, przez rok od wydania prawa jazdy po raz pierwszy. Kursy doszkalające mają organizować dyrektorzy wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego na podstawie późniejszych wytycznych. Zaświadczenia potwierdzające zakończenie kursu będą przesyłane komendantowi wojewódzkiemu policji.

Przeciwnicy zmian uważają, że poluzowanie przepisów to przedwyborczy gest, który może zmniejszyć bezpieczeństwo na drogach.

Ustawa trafiła teraz do dalszych prac do Senatu.